top of page

דנה נפתלי

דנה נפתלי

דנה נפתלי

גיל: 17

יישוב: קריית אונו

בית ספר: תיכון בן-צבי

שם התוכנית + מוסד אקדמי: אלפא, מכון ויצמן למדע

קצת עליי: מלבד תוכנית אלפא, השתתפתי בתוכנית לנוער מוכשר במתמטיקה באוניברסיטת בר אילן, אני מתאמנת בטאקוונדו ומידי פעם גם מנגנת על פסנתר. חוץ מזה אני מדריכה ב"כנפיים של קרמבו" – תנועת נוער לילדים עם ובלי צרכים מיוחדים. כנפיים של קרמבו פתחה אותי לעולם חדש ומופלא, ותרמה לי כל כך הרבה.

קצת על המחקר שהייתי שותפה לו: בתוכנית אלפא ביצעתי את המחקר שלי במעבדה של פרופ' צבי ליבנה בהנחיית רן יהודה. חקרתי את השפעת חוסר תפקוד המיטוכונדריה על בקרת TLS בתאי יונקים. אנזימים מסוג TLS הם אנזימים חשובים מאוד בתוך התא שלנו, שנראה כי יש להם חלק בהתפתחות מחלת הסרטן. הבנת המערכות השונות שפועלות במחלת הסרטן והגורמים המשפיעים עליהן תסייע בפיתוח התרופה לסרטן בעתיד.

מה האתגר המשמעותי לדעתך שהאנושות צפויה להתמודד איתו בעתיד? האנושות צפויה להתמודד עם לא מעט אתגרים בעתיד הקרוב והרחוק, שכל אחד יהיה משמעותי מאוד בתחומו. ההתמודדות עם משבר האקלים והזיהום המצטבר בכדור הארץ תכריח אותנו לעבור למקורות אנרגיה מתחדשים (דבר שכבר קורה היום) ולמצוא דרכים יעילות להיפטר מכמויות הזבל העצומות שמצטברות על הפלנטה שלנו. הכניסה של מערכות בינה מלאכותית ורובוטים למיניהם, כמו למשל מכוניות אוטונומיות, מכריחות אותנו להתעמת עם שאלות אתיות לא פשוטות בכלל. היכולת שלנו להנדס את הגנום גוררת גם היא שאלות רבות שהתשובה שניתן עליהן תשפיע בצורה ניכרת על עתיד האנושות. כל אלה הם רק חלק מהאתגרים החדשים שקיימים ויתרבו עם הזמן.

מה התחום שתרצי לעסוק בו בעתיד? מאז ומתמיד רציתי לתרום לאנושות ולעזור בפתרון הבעיות הגדולות של זמננו. כרגע אני שואפת לעסוק במחקר מדעי ובתחום הביולוגיה בפרט, אך מי יודע לאן אתגלגל בעתיד? לא חשוב במה אעסוק ובאיזה תחום, אשאף לשפר אותו ובאופן כללי את החברה שבה אנו חיים.

מה לדעתך יקרה בעתיד ולא קיים עכשיו? בעתיד יתפתחו המון טכנולוגיות חדשות, ודברים שבעבר נראו כמו חלום רחוק עוד מעט יקרו במציאות. באופן אישי אני הכי מחכה לאפשרות לטוס לחלל. פעם נסיעה למדינה אחרת הייתה בגדר דמיון ומעטים יצאו למסע הזה, והיום כמעט כל משפחה טסה לפחות פעם בשנה. כך יקרה גם עם הטיסות לחלל. המרוץ לחלל כבר מתקיים ויש תייר ראשון בחלל. אני מקווה שנמשיך לפתח את התחום הזה ובתקווה להקים גם מושבות על הירח ועל מאדים.

מי היא דמות ההשראה שלך? אני חושבת שניתן ללמוד משהו מכל בן אדם, ולכן אני לא יכולה להצביע על מודל השראה אחד. אני לומדת המון מכל האנשים שסובבים אותי. בין אם אלה חברים, משפחה, או אנשים פורצי דרך כמו הלן קלר.

מה המסר שחשוב לך להעביר לדור הבא? כדי שנוכל להשתפר בתור חברה ולצעוד אל עבר עתיד ורוד יותר אנחנו צריכים להבין את העובדה הפשוטה שכל אדם הוא עולם ומלואו. לא משנה מה הגיל שלו, מה המגדר שלו או אם יש לו לקויות כאלה ואחרות, לכל אדם יש את האופי הייחודי לו ואת הרצונות והשאיפות שלו.

עמוד זה טרם תורגם לעברית

bottom of page