רקע ברירת מחדל
לוגו ברירת מחדל

הנוער החוקר מדבר על הכל

שבו בשורה הראשונה וצפו בשלל הפאנלים והדיונים המרתקים שנערכו בוועידה. צעירות וצעירים מצטיינים משוחחים עם בכירים מהשורה הראשונה בארץ ובעולם בנושאי רפואה, מדע, טכנולוגיה וחינוך. על הדרך, אולי גם תקבלו כמה תשובות לשאלות הבוערות ביותר בנוגע להווה ולעתיד של כולנו.

מתהומות הכשלון אל פסגות ההצלחה
צעירות וצעירים במדינת ישראל מתמודדים ומנצחים בתחרויות יוקרתיות, משתתפים באירועים בינלאומיים יוקרתיים, ונהנים מרגעים מרגשים ומעצימים. אבל על הדרך, הם מן הסתם נתקלים גם בקשיים בלתי נמנעים ובאתגרים יוצאי דופן בעולם האקדמיה, המחקר והפיתוח.
בפאנל זה נעסוק בציפייה להיות "הכי טוב" ולהגיע להישגים הכי גבוהים ונשאל: מה קורה כשנופלים למהמורות בדרך? כשהחלום הוא להתחרות מול הטובים ביותר בכל העולם - איך מתמודדים עם הצלחות, כשלונות או אכזבות?

בהשתתפות: מר אלי פריד, מנכ"ל מרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס | נטע ריבקין, מתעמלת אמנותית ישראלית לשעבר | נגה לבין, תלמידת י"ב, חברת נבחרת ישראל בפיזיקה ובמתמטיקה, זוכת מדליה אולימפית | ניר כהן, תלמיד י"ב, חבר נבחרת ישראל

למען עתיד טוב יותר: אקלים, קיימות ואיכות הסביבה
היום, כולנו כבר יודעים שאם לא נצליח לשמור על כדור הארץ ועל המשאבים שהוא מספק, אנחנו פשוט לא נשרוד. ההתנהגות האנושית תכתיב את הכיוון אליו אנחנו צועדים - האם נמיט אסון או שמצא נצליח להציל את עתידנו?

בפאנל הזה נשאל ונבחן: מהם האתגרים והפתרונות הסביבתיים הגדולים ביותר שמעסיקים אותנו כיום? איך משפיעה הסביבה על בריאות האדם? כיצד האדם משפיע בתורו על הסביבה ואיך אפשר להדק את יחסי הגומלין הללו? בנוסף נברר: כיצד טכנולוגיות ירוקות חדשניות מסוגלות, אולי, לפתח ולהשפיע על העתיד?

בהשתתפות: פרופ' קולין פרייס, ראש מיזם האקלים, אוניברסיטת תל אביב | פרופ‘ אפרת מורין, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית וחברה במרכז האקלים ובמרכז לקיימות של האוניברסיטה | עידן זילכה, תלמיד תוכנית אלפא, האוניברסיטה העברית | איתמר כהן, תלמיד תוכנית אידיאה, האוניברסיטה העברית.

הטכנולוגיה מכתיבה את העתיד: גן עדן או גיהינום?
פעם, כל אמא חלמה על שילידיה יהיו עורכי דין. היום - החלום הוא ההייטק. אלא שלצד הפריחה האדירה בעולם ההייטק, התפתחו בשנים האחרונות גם שלל סכנות טכנולוגיות: מבריונות ברשת וחדירה לפרטיות ועד לגניבת פרטים אישיים ומתקפות כופר.

אז איך מצליחים ליהנות מעולם הטכנולוגיה המתקדמת, ובאותו הזמן לומדים גם להיזהר ולהימנע מהאיומים הטמונים בו? וגם: האם בועת ההייטק באמת הולכת להתפוצץ?

בהשתתפות: מר דב מורן, יזם ואיש הייטק, ממציא הדיסק און קי  |  ד“ר יוסי אורן, מרצה בכיר במחלקה להנדסת מערכות תוכנה ומידע, אוניברסיטת בן גוריון | יהונתן סבצ'ינסקי, בוגר תוכנית אודיסאה וכיום חבר באסכולה - רשת הבוגרים של מרכז מדעני העתיד, מנהל פיתוח תוכנה ב-brain.space  | שירה קליין, בוגרת תכנית אלפא וכיום חברה באסכולה - רשת הבוגרים של מרכז מדעני העתיד  |  אדם ויצ'ק, תלמיד תוכנית אלפא, טכניון, חוקר בתחום למידת מכונה.

מפגש מיוחד עם שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא-ביטון
תלמידות ותלמידים מתוכניות מרכז מדעני העתיד בשיחה מרתקת עם שרת החינוך על עולם החינוך והלימודים, על ציונים והצלחות, על מבחנים והוראה ועל מעמד המורה בישראל. ביחד נשאל: איך יראה עתיד החינוך בארץ? מה חייב להשתנות? ואיך יכולה להיראות החברה שלנו?

בהשתתפות: ספיר עדן, תלמידת תכנית אלפא, אוניברסיטת אריאל | נדא יונס, תלמידת תכנית אידיאה, אוניברסיטת תל אביב | אלה מרום, תלמידת תוכנית אודיסיאה, מכללה האקדמית תל חי | אלעזר קורן, חבר נבחרת ישראל במדעי המחשב, אוניברסיטת בר אילן | דרור קימלמן, תלמיד תוכנית אודיסיאה, אוניברסיטת בן גוריון
ד"ר יפעת שאשא-ביטון, שרת החינוך.

עתיד הרפואה – לאן פנינו?
השנתיים האחרונות היו משמעותיות ומלאות מהפכות וטלטלות בעולם הרפואה. תהליכים שהיו אמורים לקחת שנים, לקחו חודשים, ושינוים שהיו בתכנון בעתיד הרחוק, הפכו למציאות קיימת. עולם הרפואה מתקדם בקצב מתמיד ומהיר. אז מה צופן לנו העתיד? איך יראה עולם הרפואה בעוד עשור? האם יש תחליף לרופא בשר ודם? ומהן ההמצאות החדשות הנגזרות מעולם הבינה המלאכותית והביג דאטה? והאם אלו ישנו את חיינו ואת חיי הסובבים אותנו?

בהשתתפות:
פרופסור חיים כהן, פרופסור לפקולטה במדעי החיים באוניברסיטת בר אילן | ד"ר נטליה פרוינד, ראש המעבדה לנוגדנים הומאניים, המחלקה למיקרוביולוגיה ולאימונולוגיה קלינית, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב |
דנה ונקרט, בוגרת תוכנית אלפא וכיום חברה באסכולה- רשת הבוגרים של מרכז מדעני העתיד, סטודנטית לפיזיקה ומדעי החיים בתוכנית לאוטמן למצטיינים | מאי מירב, בוגרת תוכנית אודיסיאה וכיום חברה באסכולה- רשת הבוגרים של מרכז מדעני העתיד, סטודנטית לרפואה.

הכירו את מדעני העתיד מתוכנית אלפא
מאיה בן שלום ומאיה גלזר הן תלמידות תיכון שנבחרו להשתתף בתוכנית אלפא במכון דוידסון לחינוך מדעי, הזרוע החינוגית של מכון ויצמן למדע. בואו לשמוע: כיצד נראה מחקר מדעי אמיתי במעבדות המתקדמות ביותר? ואיך הן מצליחות לנהל לוח זמנים עמוס שמשלב חקר סרטן פורץ דרך יחד עם חיי חברה ותחביבים של בנות נוער רגילות?

הכירו את מדעני העתיד מתוכנית אודיסיאה
רועי לוי הוא תלמיד תוכנית אודיסיאה בטכניון, המכון הטכנולוגי לישראל - והוא גם נער גולש בן 16. אז איך מחלקים את הזמן בין הגלישה בים לבין קורסים אקדמיים בביולוגיה, כימיה ומדעי המחשב? ומה יותר קשה - ליפול מהגלשן או להתחרות בטובים ביותר?

השראה ופריצות דרך

המומחים הגדולים של היום יושבים אחד-על-אחד מול מובילי הדרך של המחר לשיחות מרתקות ומעוררות השראה על הנושאים הבוערים ביותר

על אקטיביזם, שאיפות, חלומות ואיך מגשימים אותם

גב' עדי אלטשולר - יזמת חברתית, מייסדת עמותת כנפיים של קרמבו, זיכרון בסלון ומנהלת אינקלו רשת בתי ספר וגנים מכילים.
גלי מעוז - תלמידת תוכנית אלפא באוניברסיטת תל אביב, מדריכה בכנפיים של קרמבו, אקטיביסטית פמיניסטית.

על רפואה, סקרנות, יוזמה ומקצוע מאתגר

פרופ' גליה רהב - מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא, תל השומר. מורה, חוקרת ועוד.
ניב גרנוביץ - תלמיד תוכנית אלפא באוניברסיטה העברית, חקר במעבדה של פרופ' רונן חזן בפקולטה לרפואת שיניים, התמקד בבקטריופאג'ים.

על ביטחון, אתגר, ומקצוענות

תת אלוף דני גולד - ראש מפא"ת, המנהל למחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות, צה"ל ומשרד הביטחון.
לי ים לוי שטיאט - חברת אסכולה, בוגרת תוכנית אלפא. חוקרת מערכות ביולוגיות.

 

 

על עתיד אבטחת מידע באינטרנט

מר גיל שוויד - מנכ"ל ונשיא חברת צ'ק פויינט
סיואר אל אסעד - חברת אסכולה בוגרת תוכנית אלפא, מומחית סייבר

 

על אקראיות, מציאת שותפים ופתרון בעיות קשות

ד"ר אמנון שעשוע - נשיא ומנכ"ל חברת מובילאיי, מדען וחוקר
שירלי מושקטין - חברת אסכולה בוגרת תוכנית אלפא בטכניון, חברה בנבחרת ישראל במדעי המחשב באוניברסיטה בר אילן, שחיינית תחרותית

רשת הבוגרים

הרצאות מאת חברות וחברי אסכולה 

רשת הבוגרים של מרכז מדעני העתיד מאפשרת מסגרת מקצועית וחברתית לבוגרות ולבוגרי המרכז, לאחר שסיימו את התיכון וכבר יצאו לכבוש את חזית המדע, הטכנולוגיה, הכלכלה והחברה בישראל.

בהרצאות הקצרות שלפניכם תשמעו היכן הן/ם היום ומה הן השאלות החמות ביותר במחקר שלהם?

 

 

תיאוריית הקוגניציה הגופנית
מה באמת משפיע על הדרך שבה אנחנו חושבים ושופטים את המציאות?
ורדי שפר - בוגרת תוכנית אידאה

הקבוע הקוסמולוגי וסוף היקום
האם יש פתרון חדש לבעיה הפיזיקלית הקשורה להתפשטות, ולסיום, היקום שלנו?
איתי בלוך מימוני - חבר ברשת הבוגרים אסכולה

למצוא תרופה לאלצהיימר
מה גורם להתפתחות מחלת האלצהיימר ואיך זה שעדיין אין לה תרופה?
אביתר אזולאי, תלמיד תוכנית אלפא, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

 

מתכות כבדות - ומסוכנות מאוד
מה הן המתכות הכבדות מה הקשר שלהן להרעלות ואסונות אקולוגיים?
רוני הליצר, חברת אסכולה.