רקע ברירת מחדל
לוגו ברירת מחדל

הרשמה

ההרשמה נפתחה- ניתן להירשם עד יום ראשון, כ"ב בטבת תשפ"ג, 15 בינואר 2023 להרשמה לחצו כאן

אודות התוכנית

במסגרת התוכנית התלמידות והתלמידים כותבים עבודת מחקר בתחומי מדעי הרוח, החברה והאומנויות בליווי אישי של מומחה מן האקדמיה. עבודת המחקר מוכרת על ידי משרד החינוך כעבודת גמר ברמה מוגברת ( 5יחידות לימוד.) כתיבת עבודת המחקר היא הזדמנות להעצמה ולהתפתחות אישית בתהליך מאתגר וארוך טווח. אידיאה מציעה למשתתפיה חוויה אינטלקטואלית משמעותית בשילוב של תמיכה חברתית ורגשית ומפגש עם תלמידות ותלמידים מחוננים ומצטיינים נוספים מכל רחבי הארץ. התוכנית מופעלת כמיזם משותף עם מרכז מדעני העתיד ומשרד החינוך - האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים, והיא מסובסדת במלואה .בשנה"ל תשפ"א תופעל התוכנית באוניברסיטת תל- אביב ובאוניברסיטה העברית בירושלים. ההשתתפות בתוכנית אינה כרוכה בתשלום.

יעדי התוכנית

לטפח את היכולות של תלמידות ותלמידים מחוננים ומצטיינים, לסייע להם למקסם את הפוטנציאל האישי שלהם ולטפח את הדור הבא של מובילי הדעה בישראל. לחשוף תלמידות ותלמידים מחוננים ומצטיינים לעקרונות היסוד של המחקר האקדמי במקצועות ההומניסטיים על ידי מתן גישה וחשיפה לתחומי ידע חדשים והענקת מיומנויות בחשיבה ביקורתית. לפתח את היכולות האישיות והמאפיינים של תלמידות ותלמידים מחוננים ומצטיינים כגון מוטיבציה, ערכים אתיים, מנהיגות, יחסים בין-אישיים עבודת צוות, אוטונומיה, ביטחון עצמי, ניהול עצמי ואחריות כלפי אחרים. ליצור קבוצת בוגרים- "אליטה משרתת" שתרומתה לחברה מהווה משאב לאומי. 

מוסדות אקדמיים

התוכנית מופעלת באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית בירושלים.

אוכלוסיית היעד

תוכנית אידיאה מיועדת לתלמידות ותלמידים מחוננים ומצטיינים בוגרי כיתות ט' (מכל המגזרים).

בנוסף ליכולות אינטלקטואליות המועמדים לתוכנית נדרשים להוכיח תכונות כגון כמו מוטיבציה גבוהה, יכולת לימוד עצמי, חריצות, יוזמה, יצירתיות, התלהבות, התמדה, יכולת דחיית סיפוקים והתנהגות הולמת בבית הספר. 

שלבי התוכנית

  1. מחנה קיץ ראשון בתום כיתה ט' (שלב ממיין סופי)
  2. שנת מחקר ראשונה במהלך כיתה י'
  3. מחנה קיץ שני בתום כיתה י'
  4. שנת מחקר שנייה במהלך כיתה י"א (בתום כיתה י"א יוגש המחקר למשרד החינוך לאישור כעבודת גמר)
no alt