top of page

רועי גולדנברג

רועי גולדנברג

רועי גולדנברג

גיל: 17

יישוב: קיבוץ עין כרמל

בית ספר: תיכון ליאו באק, חיפה

שם התוכנית + מוסד אקדמי: אלפא בטכניון

קצת עליי: אני מתאמן כמה פעמים בשבוע במסגרת כושר קרבי, אימוני אגרוף ואימונים עצמאיים. אני מאוד אוהב לצאת עם חברים ולטייל איתם ברחבי הארץ ולא שוכח לבקר בחוף הים כל כמה ימים. אני מדריך בתנועת הנוער בני המושבים בקיבוץ שבו אני גר, ולשמוע מוזיקה זה אחד הדברים האהובים עליי בעולם.

קצת על המחקר שהייתי שותף לו: חלק משמעותי בחיי הוא המחקר שאני מבצע במסגרת תכנית אלפא במעבדה לבקרת הביטוי הגנטי של פרופ' מוטי חודר בפקולטה לרפואה בטכניון בהנחיית שירה אורים. המחקר שלי עסק במנגנון מסוים לבקרת הביטוי הגנטי, מנגנון שנקרא הטבעת רנ"א שליחים, שהוא מנגנון שעדיין לא נחקר לעומק. אני בדקתי אם ההשתתפות של חלבון מסוים, שנקרא SSA2, במנגנון זה בזמן טמפ׳ גבוהות חשובה ליכולת הגדילה של התא בתנאים האלו. התוצאות איששו את ההשערה שהוא אכן חשוב. המנגנון הזה הוא חלק ממערכת הבקרה, שהיא מערכת שמורה אבולוציונית. היא קריטית עבור התא ולטעויות בה יש קשר עם מחלות רבות, כמו סרטן, סוכרת ואלצהיימר. המחקר שלי הוסיף לידע הקיים על המנגנון והמערכת האלו, ולכן אני מאמין שיש פוטנציאל למחקרי המשך על הנושא ושיהיה שימוש פרקטי לתוצאות.

מה האתגר המשמעותי לדעתך שהאנושות צפויה להתמודד איתו בעתיד? לדעתי, האתגר המשמעותי ביותר שהאנושות צריכה להתמודד איתו בעתיד וכבר היום הוא הפחד משינוי. כמובן שישנם האתגרים המוחשיים, כמו ההתחממות הגלובלית ואסונות טבע, אך אני מאמין שהמקור לחוסר ההתמודדות עם האתגרים הללו הוא הפחד משינוי.

מה התחום שתרצה לעסוק בו בעתיד? אני עדיין לא יודע באיזה תחום אני ארצה לעסוק, כי אני חושב שעוד יש לי הרבה למה להיחשף ומה ללמוד. בתכנית אלפא ובמחקר האישי שלי נחשפתי לעבודת המעבדה בתחום הביולוגיה המולקולרית, תחום שסקרן אותי ושאב אותי לתוכו.

מה לדעתך יקרה בעתיד ולא קיים עכשיו? אני מאמין שתוחלת החיים תעלה משמעותית בשנים הקרובות, וזאת בעקבות שיפור ברמת איכות החיים וגם בעקבות תרופות וטיפולים שיימצאו בעתיד הקרוב למחלות רבות. אני נכנסתי למעבדות וראיתי איך המחקרים והמדע מתרחבים ומתקדמים במהירות מטורפת, ולכן אני מאמין בלב שלם שיימצאו תרופות למחלות רבות שהיום קשה ואף בלתי אפשרי לרפא. עם זאת, לפי ההיסטוריה, אני מאמין שהדבר יביא להתפתחות של מחלות חדשות נוספות שלא הכרנו - ולכן אנחנו חייבים להיות זהירים ולהשתדל כמה שפחות לשחק את אלוהים.

מה היא דמות ההשראה שלך? דמות ההשראה שלי היא גרטה תונברג. בגיל 15, גרטה, ילדה שבדית עם אוטיזם ותסמונת אספרגר, החלה להקדיש את כל חייה עבור מטרה שבשבילה היא חשובה יותר מכל: המלחמה בהתחממות הגלובלית. בהתחלה היא הפגינה לבדה, אך עם הזמן יותר ויותר אנשים ובני נוער הצטרפו אליה ברחבי העולם והיא הפכה לאחת המשפיעניות הגדולות של העשור השני של המאה ה-21. בפעם הראשונה שנחשפתי לסיפור שלה, היא עוררה בי השראה מטורפת על כך שהיא נלחמה עבור הערכים שלה בכל מחיר ולא ויתרה, למרות כל הקשיים שכרוכים בדבר בעבור ילד רגיל ובמיוחד עבור ילדה עם צרכים מיוחדים.

מה המסר שחשוב לך להעביר לדור הבא? לחיות את החיים בדרך המתאימה והנכונה ביותר לכם, בלי לדפוק חשבון לאף אחד. תהיו אותנטיים - ככה אתם הכי יפים.

This page has not yet been translated to English

bottom of page